Folders |
2012 Results - Texas UIL 5A Region 3 ChampionshipsPublished by
Flash Results, Inc.
2012 Region III Track & Field Championship
Turner Stadium, Humble, Texas - 4/27/2012 to 4/28/2012
Event 531 Girls Shot Put 5A
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Lauryn Caldwell 10 Dickinson 44-08.00 13.61m 10
43-03.50 44-07.50 44-08 43-07.50 43-04 FOUL
2 Jeia Gilliam 10 Fort Bend Hightower 41-10.50 12.76m 8
40-08 41-10.50 41-00 FOUL 40-05.50 40-10
3 Meia Gordon 09 Cy-Creek 41-09.00 12.72m 6
37-11 FOUL 41-09 38-08 40-00 41-04
4 Camryn Goodman 12 North Shore 37-10.50 11.54m 4
36-06.50 37-09 36-06.50 FOUL 37-03 37-10.50
5 Nkem Anyasinti 11 Katy Morton Ranch 37-10.50 11.54m 2
36-06 37-10.50 37-03.50 FOUL 35-01.50 FOUL
6 Tori Mack 12 Cy-Creek 37-04.50 11.39m 1
34-11.50 37-03 35-07.50 35-07 36-09 37-04.50
7 Diamond Thomas 09 Houston Eisenhower 36-03.50 11.06m
35-11 35-03.50 35-04 34-03 33-11 36-03.50
8 Furqani Al-Amin 10 Clear Brook 36-00.50 10.98m
36-00.50 34-11 30-09.50 FOUL 35-06.50 36-00
9 Maria Bello 12 Pt Arth Memorial 35-07.50 10.85m
30-11 32-05.50 35-07.50
10 Raven Wilson 11 Houston MacArthur 35-07.50 10.85m
FOUL 31-09.50 35-07.50
11 Jazmyne Randle 12 La Porte 34-07.50 10.55m
33-01.50 34-07.50 33-10
12 Christina Callaway 12 Houston Lamar 34-07.00 10.54m
FOUL 33-07.50 34-07
13 Alexis Stiles 12 Katy 34-00.00 10.36m
34-00 33-02 33-04
14 Mikaila Martin 09 Houston Chavez 33-11.00 10.33m
26-07.50 33-11 33-08.50
15 Cori Runnels 09 Langham Creek 33-11.00 10.33m
31-08.50 33-11 33-02
16 Mackenzie Smith 10 Katy Cinco Ranch 33-09.50 10.29m
33-08 33-09.50 32-10.50
17 Mariah Armelin 10 Pasadena Rayburn 33-05.50 10.19m
33-05.50 33-01.50 32-00
18 Cierra Palmer 09 Fort Bend Bush 32-00.00 9.75m
32-00 31-09.50 31-08
19 Kati Gunn 11 Pasadena Memorial 31-10.00 9.70m
31-10 28-11 FOUL
20 Mackenzie Swan 11 Houston Clear Lake 31-09.50 9.69m
31-09.50 30-05.50 29-04.50
21 Chelsea Oguagha 11 Fort Bend Marshall 31-05.50 9.58m
30-09.50 31-05.50 30-07.50
22 Kaylee Berkley 10 Pasadena Memorial 31-00.00 9.44m
26-08 31-00 29-06
23 Taquila Sexton-Alexander 12 Alief Hastings 29-03.50 8.92m
26-10 27-01 29-03.50
-- Kia Freeman 10 Houston Lamar DNS
Event 533 Girls Triple Jump 5A
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Mylana Hearn 11 Fort Bend Marshall 38-10.00 3.2 11.83m 10
36-11(1.3) 37-10.50(2.8) 37-00.75(0.9) 38-10(3.2) 38-06.50(2.2) 38-08.25(1.0)
2 Bria Druilhet 10 Fort Bend Austin 38-03.25 1.5 11.66m 8
37-08(+0.0) 37-05.75(2.4) 37-06.75(0.8) FOUL(2.8) 38-03.25(1.5) FOUL(0.3)
3 Jabrina Hopkins 12 Baytown Sterling 38-01.50 1.3 11.62m 6
38-01.50(1.3) 37-00(1.9) 36-01.50(+0.0) 32-07.25(0.5) 35-10(2.0) 37-09.25(+0.0)
4 Daija Coleman 09 Cy-Ridge 37-10.75 3.5 11.55m 4
37-06.50(1.9) 37-00.75(2.4) FOUL(1.7) 37-00.50(0.1) 37-10.75(3.5) 37-09.50(1.9)
5 Tiara Johnson 11 Pearland 37-05.75 2.0 11.42m 2
FOUL(1.4) 37-04.50(2.5) FOUL(2.0) FOUL(2.4) 37-05.75(2.0) FOUL(1.2)
6 Thai Williams 09 LC Clear Springs 37-03.00 2.5 11.35m 1
36-04.50(1.8) 35-02(2.4) 35-02.75(0.1) 37-03(2.5) 36-10.25(1.6) 34-00.75(2.9)
7 Taira Carney 12 Katy Mayde Creek 37-01.75 2.2 11.32m
FOUL(1.4) 36-10(2.0) FOUL(2.8) 36-08.75(1.9) 37-01.75(2.2) 36-01.75(1.0)
8 Ayofemi Ibrahim 12 Fort Bend Bush 36-09.50 3.0 11.21m
36-09.50(3.0) FOUL(4.0) 36-08.75(1.3) 35-06.25(4.1) 33-07(2.7) 36-03(1.2)
9 Samantha Fabry 10 Houston Clear Lake 36-02.50 1.6 11.03m
35-09.75(+0.0) 36-02.50(1.6) 35-05.50(3.7)
10 Loryn Goodwin 12 Cy-Falls 36-02.00 1.7 11.02m
36-00.75(1.7) 36-02(1.7) 36-01.50(2.2)
11 Micah Decuire 12 Houston Westside 36-00.50 1.1 10.98m
FOUL(0.2) 36-00.50(1.1) 35-03.75(1.4)
12 Patrice Williams 12 Alief Taylor 35-08.00 1.2 10.87m
34-05(3.3) 34-10(1.6) 35-08(1.2)
13 Oliva Brook 10 Houston Memorial 35-07.75 2.3 10.86m
35-04.50(1.4) 35-07.75(2.3) FOUL(0.6)
14 Brandy Simpson 12 Houston MacArthur 34-09.00 3.0 10.59m
33-00.75(2.1) 33-07.75(2.2) 34-09(3.0)
15 Sharde Thompson 11 Houston Westbury 34-07.00 1.4 10.54m
34-00.25(2.1) 34-07(1.4) 33-10.50(1.0)
16 Kyanna Maxey 10 Baytown Sterling 34-06.50 3.4 10.52m
34-06.50(3.4) FOUL(1.5) FOUL(1.5)
17 Lisette Ponce 10 Pasadena Rayburn 34-04.75 0.7 10.48m
32-10.25(0.1) 33-02.25(2.6) 34-04.75(0.7)
18 Kelly Andrews 12 Cy-Lakes 34-04.00 0.2 10.46m
FOUL(1.4) FOUL(1.8) 34-04(0.2)
19 Myisha Henry 11 Katy Taylor 34-02.75 2.9 10.43m
33-02(0.2) FOUL(1.9) 34-02.75(2.9)
20 Nakala Harris 10 Houston Madison 34-00.25 2.8 10.36m
31-08.50(2.3) FOUL(3.1) 34-00.25(2.8)
21 Michelle Linton 10 Deer Park 33-08.75 2.8 10.28m
FOUL(1.2) 33-06.75(1.1) 33-08.75(2.8)
22 Chantelle Hamilton 12 Pt Arth Memorial 33-02.25 2.4 10.11m
33-00.25(2.4) 1-09(1.1) 33-02.25(2.4)
23 Breanna Edwards 09 Houston Eisenhower 32-10.00 1.3 10.00m
32-10(1.3) 31-00(1.8) 30-11(1.4)
-- Ariel Hebert 12 Pasadena Dobie FOUL
FOUL(1.7) FOUL(1.1) FOUL(1.4)
Event 534 Boys Triple Jump 5A
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Larry McDuffey 12 North Shore 46-11.50 1.8 14.31m 10
45-11(0.4) 46-11.50(1.8) 46-06(2.8) 46-04(1.7) FOUL(2.1) 46-11(2.0)
2 Chance Griffin 12 Strake Jesuit 46-07.00 0.8 14.19m 8
43-05(2.0) 45-09.50(1.2) FOUL(2.2) 45-02(0.1) 46-07(0.8) FOUL(2.0)
3 Nathan Holmes 12 Pt Arth Memorial 46-05.00 2.2 14.14m 6
44-04.50(3.1) 44-03(2.4) 44-00.50(2.1) 43-07.50(1.3) 44-00.50(2.1) 46-05(2.2)
4 O'Shea Wilson 11 Fort Bend Bush 46-03.00 1.3 14.09m 4
FOUL(1.2) 46-03(1.3) FOUL(2.4) 44-03.50(3.7) 43-10.50(0.6) 45-09.75(1.8)
5 Malcolm Barnes 12 Cy-Creek 45-01.75 2.4 13.76m 2
45-01.75(2.4) 44-05.50(0.1) FOUL(1.2) 43-10(2.6) FOUL(1.0) FOUL(1.7)
6 Dila Rosemond 11 Cy-Springs 45-00.00 1.1 13.71m 1
43-01.50(1.6) 44-10(1.3) 44-00.50(4.9) 45-00(1.1) 43-09.50(2.4) 43-06.50(1.3)
7 Jerry Bynum 12 Alief Elsik 44-00.50 0.7 13.42m
43-05.50(0.6) 42-11.50(1.9) 44-00.50(0.7) 41-06.75(1.8) 42-08.50(1.8) 42-08.50(0.1)
8 Demun Mercer 11 Houston Chavez 44-00.00 1.6 13.41m
43-11.75(2.2) 43-09.50(0.9) 44-00(1.6) 41-09.50(1.3) 43-03.25(0.9) 43-02.50(1.8)
9 Victor Ngei 11 Katy Seven Lakes 43-08.00 1.6 13.30m
43-05.75(1.2) 42-11(1.9) 43-08(1.6)
10 Carrington Thompson 12 Houston Lamar 43-07.00 2.5 13.28m
43-04.25(1.2) 41-07.75(1.4) 43-07(2.5)
11 Achille Hie 12 Fort Bend Travis 43-04.50 1.9 13.22m
42-01(0.4) 43-02(0.2) 43-04.50(1.9)
12 Kerwin Roach 09 North Shore 42-07.75 1.7 12.99m
41-10.50(1.3) FOUL(0.8) 42-07.75(1.7)
13 Brandon Tanksley 12 Katy Morton Ranch 42-07.00 2.7 12.97m
42-07(2.7) 42-05.50(-0.6) 41-04.50(2.7)
14 Jeremiah Ary 12 Fort Bend Kempner 42-07.00 1.5 12.97m
FOUL(1.9) PASS 42-07(1.5)
15 LaDamian Coney 10 LC Clear Springs 42-04.25 2.8 12.90m
FOUL(1.2) 42-04.25(2.8) PASS
16 Terrell Guy 12 Houston MacArthur 42-00.50 2.7 12.81m
42-00.50(2.7) 42-00.50(0.9) 39-04(1.4)
17 Saheed Okunnu 12 Alief Taylor 42-00.25 2.6 12.80m
FOUL(0.2) FOUL(2.0) 42-00.25(2.6)
18 Byron Jones 11 LC Clear Springs 41-07.00 1.5 12.67m
FOUL(1.2) 41-07(1.5) PASS
-- Brian Vanderbilt 10 Cy-Woods FOUL
FOUL(1.9) FOUL(-0.1) FOUL(0.8)
-- Shawn Butler 12 Pasadena Dobie DNS NWI
-- Cameron Burroughs 12 Clear Brook DNS NWI
-- Connor Means 10 Deer Park DNS NWI
-- Dashawn Butler 12 Pasadena Dobie DNS NWI
-- Kevan Hall 12 Houston Lamar DNS NWI
Event 530 Boys Pole Vault 5A
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Derek Richard 12 Fort Bend Travis 15-06.00 4.72m 10
2 Connor McGuire 12 Clute Brazoswood 15-06.00 4.72m 8
3 Mitchell Schuster 12 Clute Brazoswood 14-06.00 4.41m 6
4 Jay Pecheux 12 Fort Bend Clements 13-00.00 3.96m 4
5 George Carameros 11 Houston Memorial 13-00.00 3.96m 2
6 Ryan McEntee 11 Katy Seven Lakes 12-06.00 3.81m 1
7 Robert Wyrick 12 Cy-Woods 12-00.00 3.65m
8 Dustin Price 10 La Porte 12-00.00 3.65m
9 Brett Allison 11 Cy-Ranch 11-06.00 3.50m
10 Dylan Moses 11 Beaumont West Brook 11-06.00 3.50m
11 Hunter Legg 12 La Porte 11-00.00 3.35m
-- David Nixon 12 Katy Seven Lakes NH
-- John Betencourt 11 Pasadena Dobie NH
-- Jorge Pineda 12 South Houston NH
-- Elihu Ramirez 11 Alief Hastings NH
-- Justin Mutina 12 Alvin NH
-- David Chitica 10 Pasadena NH
-- Chris Morales 12 Langham Creek NH
-- Russell Farley 11 Fort Bend Clements NH
-- Eric Brown 11 Houston Nimitz DNS
Event 524 Boys Discus Throw 5A
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Emmanuel Ogbah 12 Fort Bend Bush 188-04 57.40m 10
FOUL FOUL 159-08 158-11 168-03 188-04
2 Jon Zepeda 12 Katy Mayde Creek 150-03 45.79m 8
150-03 144-05 FOUL 140-05 FOUL FOUL
3 Jonavan Jeffries 12 Pearland 150-00 45.72m 6
145-06 150-00 136-01 FOUL FOUL FOUL
4 Edward Ross 11 Houston Nimitz 147-08 45.00m 4
125-02 137-04 147-08 128-09 FOUL 126-00
5 Damon Thompson 12 Fort Bend Hightower 147-04 44.90m 2
143-03 135-02 FOUL 119-02 147-04 FOUL
6 Jerry Uwaezuoke 12 Houston Westbury 143-11 43.86m 1
143-11 139-03 142-08 FOUL 137-06 139-01
7 Archiel Townsend 12 Clute Brazoswood 143-10 43.84m
138-03 133-09 142-00 FOUL 143-10 132-10
8 Devon Espinosa 12 Katy Cinco Ranch 142-09 43.51m
142-09 FOUL FOUL FOUL 110-06 FOUL
9 Isaac Samuels 10 Cy-Springs 141-10 43.23m
141-10 136-08 FOUL
10 Craigery Williams 12 Alief Elsik 140-07 42.84m
140-07 135-01 107-05
11 LJ Beckford 10 Cy-Ranch 140-03 42.74m
FOUL FOUL 140-03
12 Kerry Henderson 12 Pasadena Dobie 132-04 40.33m
132-04 FOUL 131-08
13 Corey Lee 11 La Porte 131-00 39.92m
FOUL 118-06 131-00
14 Blake Blackmar 10 Houston Clear Lake 128-02 39.06m
FOUL FOUL 128-02
15 Will Mays 12 Deer Park 127-09 38.93m
127-09 126-06 124-01
16 Zach Purvis 12 Pasadena Rayburn 127-05 38.83m
FOUL FOUL 127-05
17 Elandon Roberts 09 Pt Arth Memorial 127-02 38.76m
127-02 FOUL 92-00
18 Ian Small 10 La Porte 124-09 38.02m
98-04 124-09 FOUL
19 Deon Thornton 11 Houston Westbury 124-04 37.89m
124-04 111-04 119-06
20 Carlos Barbosa 12 Strake Jesuit 108-05 33.04m
108-05 FOUL FOUL
-- McDaniel Mark Osundo 11 Fort Bend Elkins FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Torrodney Prevot 11 Alief Taylor FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Robert Gallagher 12 Cy-Woods DNS
-- Braylon Hyder 10 Houston Lamar DNS
Event 503 Girls 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Fort Bend Hightower 46.59q 3
1) Jasmine Gordon 10 2) Jasmine Grace 10
3) Summor Fields 10 4) Sandra Moran 11
2 Houston Langham Creek 47.12q 2
1) Sarah Shim 12 2) Skylar Ross Ransom 11
3) Tracy Baldwin 10 4) Erin Derrow 09
3 Galena Park North Shore 47.33q 1
1) Calyn Barnes 09 2) Desiree Horn 10
3) Ty'Desha Lewis 09 4) Mona Landry 12
4 Fort Bend Marshall 47.42q 2
1) Liniuska Mendoza 09 2) Jasmine Miller 10
3) Jaelin Hatton 09 4) Daijonae Miles 12
5 Houston Cypress Creek 47.49q 1
1) Danielle Demas 12 2) Jasmine Lewis 10
3) Ronna Holmes 12 4) Daina Harper 11
6 Dickinson 47.63q 1
1) Shanice Wright 12 2) Amanda Nash 11
3) Fantasia Allen 12 4) Jasmine Spriggins 09
7 Alief Taylor 47.83q 2
1) Hapynes Odhiambo 12 2) Dakemya Parhams 09
3) Patrice Williams 12 4) Zahra Francis 10
8 Alief Elsik 47.91q 2
1) Mahasin Ahmad 11 2) Sarae Alexander 10
3) Dominique Jackson 09 4) Charity Giles 10
9 Houston Lamar 47.99 2
1) Mikia Edomobi 09 2) Tia Omagbemi 09
3) Joi Gill 09 4) Mayorca Young 12
10 Houston Cypress Falls 48.03 3
1) Tamar Perkins 10 2) Victoria Martin 10
3) Loryn Goodwin 12 4) Kelsey Roy 10
11 Port Arthur Memorial 48.31 3
1) Ry'Yon Bruton 10 2) Courtney McKinney 11
3) Chantelle Hamilton 12 4) Jasmine Hill 11
12 Deer Park 48.62 1
1) Christa George 12 2) Elizabeth Martinez 12
3) Michelle Linton 10 4) Allison Hernandez 12
13 Friendswood Clear Brook 48.70 1
1) Desiree Scott 12 2) Danielle Epps 12
3) Tiara Castille 10 4) Maygen Smith 09
14 Fort Bend Dulles 49.02 3
1) Chinwendu Abakwue 12 2) Tericka Threatt 12
3) Uchenna Abakwue 11 4) Cherechi Abakwue 09
15 Katy Mayde Creek 49.33 2
1) Tatanysha Morgan 12 2) Cierra Reed 11
3) Kelli Martinez 10 4) Jessyca Ross 10
16 Katy 49.57 1
1) De'Lasia Lee 12 2) Bria Vaughn-Hart 11
3) Tristin Sowell 10 4) Elisabeth Childress 12
17 Baytown Sterling 49.95 1
1) Olivia Richard 12 2) Jabrina Hopkins 12
3) Daisha James 10 4) Jennifer Iroanya 12
18 Clute Brazoswood 50.01 2
1) Adrienne Boyd 12 2) Breanca Woods 11
3) Jordan Carter 09 4) Malva Hall 12
19 Pasadena Dobie 50.22 3
1) Essence Gilbert 11 2) Charity Knight 12
3) Mariah Escobar 09 4) Ariel Hebert 12
20 Houston Memorial 50.48 2
1) Jordan Trammel 11 2) Sara Peterman 11
3) Christina Kirkpatrick 11 4) Kari Holewyne 10
21 Pasadena Memorial 53.52 3
1) Abigail Baker 10 2) Alexis Davis 10
3) Alyson Ludeke 12 4) Jehan Baba 11
-- Houston Westbury DNF 3
1) Sharde Thompson 11 2) Sarah Francis 12
3) Tashari Simmons 12 4) Nephyria Franklin 10
-- Houston Eisenhower DNF 1
1) Daresha Petitt 10 2) Dasia McCullum 11
3) Breanna Edwards 09 4) Amy Sanford 10
-- Houston Westside DQ 3
1) Kirby Miller 11 2) La Porsha Washington 10
3) Alexis Hill 12 4) Rushell Harvey 11
Event 504 Boys 4x100 Meter Relay 5A
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Galena Park North Shore 40.84q 3
1) Tristian Houston 09 2) Jermaine Authorlee 12
3) Larry McDuffey 12 4) Kevin Alexander 12
2 Alief Hastings 41.38q 2
1) Tortseju Kuyatsemi 11 2) Ahmed Ali 12
3) James Arnett 12 4) Emmanuel Ogu 10
3 Houston Nimitz 41.41q 2
1) Carlitos Williams 12 2) Rodney Brown 11
3) Sayvon Young-Cormiere 11 4) DreVian Young 11
4 Fort Bend Marshall 41.49q 2
1) Willie McGowen 12 2) John Gibson 12
3) Mark Barre 10 4) Jakori Jones 10
5 Fort Bend Bush 41.57q 3
1) Malcolm Smiley 12 2) Wayne Grice 11
3) O'Shea Wilson 11 4) Henry Offiah 12
6 Fort Bend Hightower 41.58q 1
1) Jordan Bell 12 2) Marcus Taylor 12
3) Joshua Thomas 12 4) Roosevelt Appleton 10
7 Houston Jersey Village 42.06q 1
1) Bamidele Akinniyi 10 2) Mark Lewis 11
3) La Travien Gee 11 4) Rashard Martin 12
8 Pearland 42.22q 3
1) Chase Miller 12 2) Adam Saunders 12
3) Andrew Mapps 11 4) Dannie Luckey 12
9 Katy 42.23 3
1) Rodney Anderson 09 2) Kyle Fulks 11
3) Steven Burdette 12 4) James Montalbano 10
10 Houston Langham Creek 42.53 2
1) Israel Giles 11 2) Jean Gonzalez 11
3) Jabari Salter 11 4) Owen Konneh 12
11 Pasadena Memorial 42.74 3
1) Winston Calloway 10 2) Korey Malone 12
3) Nick Hernandez 12 4) Thaddeus Stewart 12
12 Houston Chavez 42.76 2
1) Brandon Jenkins 11 2) Anderson Brown 12
3) Demun Mercer 11 4) Ivory Alexander 11
13 Katy Cinco Ranch 42.76 3
1) Cameron Frelow 09 2) Jake Rider 12
3) Blake Burlingame 12 4) Taylor Radomski 12
14 Houston Cypress Falls 42.80 2
1) Michael Clark 12 2) Jacorey Warrick 11
3) Bryce Peters 11 4) Trenton Coleman 12
15 Houston Westbury 42.87 2
1) Jordan Hines 11 2) Sam Hayes 12
3) Patrick Reddix 10 4) Deon Brown 11
16 Beaumont West Brook 42.99 1
1) Thomas Lightfoot 12 2) Justen Hervey 10
3) Marcus Gray 12 4) Cameron McBride 11
17 Houston Madison 43.01 3
1) Brian Frank 11 2) Reginald Smith 12
3) D'Landeon Driver 12 4) Jeremiah Eaton 11
18 Clute Brazoswood 43.16 1
1) Jonathan Nelson 12 2) Robert Brewer 11
3) Jorric Pinkney 12 4) Julian King 12
19 Port Arthur Memorial 43.26 1
1) Corey Dauphine 09 2) Jamail Solco 11
3) Jhajuan Seals 12 4) Kenneth Mayfield 12
20 Deer Park 43.33 1
1) Hunter Cink 10 2) Daniel Demmon 10
3) Justin James 12 4) Josh Rutherford 11
21 Katy Morton Ranch 43.72 2
1) Cristian Escobar 11 2) Cameron Batiste 11
3) Darian Davis 11 4) Derrick Henry 12
22 Pasadena 44.51 3
1) Fransisco Rodriguez 11 2) Julian Nance 12
3) Omar Solorzano 11 4) Tray Williams 11
-- Alief Taylor DQ 1
1) Preston Foley, Jr. 12 2) Greg Allen 12
3) Trevorris Johnson 11 4) Chris Hardeman 10
-- Friendswood Clear Brook DQ 1
1) Darence Smith 10 2) Chase Cyprien 11
3) Kieran Cupples 11 4) Jamarco Stephen 10
Event 505 Girls 800 Meter Run 5A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Dauncia Demerson 12 Alief Taylor 2:15.25q
2 Onaye Parker 10 Fort Bend Hightower 2:16.79q
3 Imani Mark 12 La Porte 2:17.02q
4 Aisha Graham 12 Katy Taylor 2:19.10q
5 Samantha Kubiak 11 Katy Cinco Ranch 2:19.42q
6 Jessica Duckett 09 Cy-Lakes 2:19.65q
7 Monique Curry 12 Cy-Creek 2:19.69q
8 Amber Gilmore 12 Fort Bend Elkins 2:21.31q
9 Rachel Thomas 11 Fort Bend Kempner 2:21.73
10 Alexus Brown 12 La Porte 2:22.04
11 Daphne Cervantes 11 Katy Cinco Ranch 2:22.25
12 Keon Roberson 11 Cy-Falls 2:22.49
13 Hannah Booher 10 Deer Park 2:23.31
14 Selena Sierra 12 Channelview 2:24.61
15 Michaela Lombardi 10 LC Clear Springs 2:25.29
16 Angela Ihenacho 12 Alief Elsik 2:25.97
17 Deseray Lucas 10 Houston Madison 2:26.39
18 Madison Pyle 09 LC Clear Creek 2:27.30
19 Deja Harrison 10 Houston Eisenhower 2:28.29
20 Constance Jacob 11 Clear Brook 2:29.65
21 Daranesha Herron 12 Houston Westside 2:33.80
22 Emely Morgado 10 Pasadena 2:35.19
23 Samantha Ali 10 Pasadena Memorial 2:38.25
-- Kelsey Phillips 11 Houston Westbury DNS
Event 506 Boys 800 Meter Run 5A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Tyrone Jackson 12 Houston Bellaire 1:53.97q
2 Xavier Moss 12 Houston Westside 1:54.21q
3 Cale Wallace 12 Cy-Ranch 1:55.75q
4 Raevon Felton 11 Fort Bend Dulles 1:56.07q
5 David Anamosa 12 Katy Cinco Ranch 1:56.79q
6 Travis Jolly 11 Houston Memorial 1:57.46q
7 Joe Vera 12 Deer Park 1:57.49q
8 Jordan Claypool 12 La Porte 1:57.60q
9 Shaun Van Der Walt 12 Cy-Falls 1:57.94
10 Daniel Shelton 10 North Shore 1:58.37
11 Darwin Allen 11 Houston Lamar 1:59.39
12 Ian Cazares 10 Cy-Lakes 1:59.67
13 Montieco Harris 11 Baytown Sterling 1:59.67
14 Zach Coates 12 LC Clear Springs 2:00.78
15 Anthony Ross 12 Alief Taylor 2:01.39
16 Colin Thompson 10 Strake Jesuit 2:01.81
17 Abrahan Chavez 11 Pasadena Memorial 2:02.32
18 Justin McDowell 12 Fort Bend Kempner 2:03.43
19 Anthony Hamilton 11 Alief Elsik 2:03.62
20 Nick Galicia 12 Pasadena Dobie 2:04.23
21 Jorge Acosta 11 Houston MacArthur 2:04.36
22 Forest Bell 12 Houston Clear Lake 2:05.09
23 Tom Guerrattaz 11 Pearland 2:08.10
24 DeAndre Lewis 11 Fort Bend Bush 2:09.81
Event 507 Girls 100 Meter Hurdles 5A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Skylar Ross Ransom 11 Langham Creek 14.27q 2.0
2 Kelsey Roy 10 Cy-Falls 14.49q 3.0
3 Jaelin Hatton 09 Fort Bend Marshall 14.57q 3.0
4 Danielle Demas 12 Cy-Creek 14.80q 3.0
5 Taylor Dotson 09 Fort Bend Bush 14.94q 3.0
6 Natasha Harrison 12 Pt Arth Memorial 15.16q 2.0
7 Samantha Fabry 10 Houston Clear Lake 15.22q 2.0
8 Jordan Highsmith 12 Fort Bend Hightower 15.30q 3.0
9 Haley Satterwhite 12 Houston Clear Lake 15.52 3.0
10 Danielle Sowell 12 La Porte 15.54 3.0
11 Stephanie Trieu 11 Katy Mayde Creek 15.68 2.0
12 Blair Shaw 12 Deer Park 16.09 3.0
13 Raven Moore 12 La Porte 16.24 3.0
14 Courage Osama 12 Alief Hastings 16.36 3.0
15 Samantha Snelson 10 Pasadena Memorial 16.38 2.0
16 Breyauna Jackson 11 Houston Nimitz 16.50 2.0
17 Chelsie Decoud 10 South Houston 16.64 2.0
18 Marissa Land 11 Clute Brazoswood 17.22 2.0
19 Anna Rawles 12 Katy Seven Lakes 17.52 3.0
20 Madissen Turner 09 Houston Westside 17.76 3.0
21 Kelsea Jackson 09 Houston Lamar 18.04 3.0
22 Abisola Bosun 09 Alief Hastings 18.12 3.0
23 Tameyah Carroll 09 Katy Morton Ranch 20.43 3.0
-- Kieara Hooey 12 Houston Lamar DNS 3.0
Event 508 Boys 110 Meter Hurdles 5A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Terrell Clement 12 Fort Bend Kempner 14.13q 2.2
2 Ishmael Zamora 10 Alief Elsik 14.42q 2.2
3 Arno Hamilton 09 North Shore 14.47q 2.2
4 Damani Alexcee 12 LC Clear Springs 14.48q 2.2
5 Jammil Peeples 11 Pt Arth Memorial 14.53q 2.5
6 Kris Brander 11 Katy Seven Lakes 14.88q 2.9
7 To'Torian Vaughns 11 Katy Seven Lakes 14.91q 2.5
8 Stephen Afadapa 12 Cy-Ranch 14.92q 2.5
9 Jamarcus Shelvin 12 Pasadena Dobie 14.96 2.9
10 DeMarcus Cobb 11 Fort Bend Clements 15.18 2.2
11 Chris Nakian 12 LC Clear Creek 15.22 2.2
12 Kelsey Douglas 11 Fort Bend Hightower 15.27 2.5
13 Dominique Greene 12 Houston Lamar 15.28 2.5
14 D.J. Lasua 12 Deer Park 15.32 2.9
15 Gerry Guster 12 Cy-Fair 15.37 2.2
15 Kevin Asabere 11 Alief Hastings 15.37 2.9
17 Holten Hill 09 Houston Lamar 15.42 2.5
18 Brian Vanderbilt 10 Cy-Woods 15.76 2.9
19 Tim Chenier 11 North Shore 15.76 2.9
20 Isaiah Brown 11 Katy 16.08 2.9
21 Jaylon Reed 10 Deer Park 16.97 2.5
-- Jerry Bynum 12 Alief Elsik DQ 2.9 hurdle violation
-- Darrell Jackson 11 Houston Madison DQ 2.2 left track
-- Chaz Adjerson 12 LC Clear Springs DNS 2.5
Event 509 Girls 100 Meter Dash 5A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Rushell Harvey 11 Houston Westside 11.72q 1.3
2 Bernice Bamgbade 12 Alief Hastings 11.82q 1.3
3 Mona Landry 12 North Shore 11.84q 1.4
4 Daijonae Miles 12 Fort Bend Marshall 11.90q 2.8
5 Sandra Moran 11 Fort Bend Hightower 11.91q 1.3
6 Desiree Horn 10 North Shore 12.17q 1.3 (12.165)
7 Farrin Davis 10 Cy-Ranch 12.17q 2.8 (12.166)
8 Nkolika Nweke 10 Pearland 12.31q 1.4
9 Jasmine Gordon 10 Fort Bend Hightower 12.34 2.8
10 Tristen Babineaux 10 Cy-Ridge 12.37 2.8
11 Tiara Johnson 11 Pearland 12.39 1.4
12 Shanice Wright 12 Dickinson 12.49 2.8
13 Zahra Francis 10 Alief Taylor 12.50 1.3
14 Kysa Phillips 12 Houston Chavez 12.55 1.3
15 Bria Vaughn-Hart 11 Katy 12.58 1.4
16 Jasmine Jack 12 Katy Seven Lakes 12.60 2.8
17 Morgan Jenkins 11 Beaumont West Brook 12.69 2.8
18 Hapynes Odhiambo 12 Alief Taylor 12.72 1.4
19 Cierra Reed 11 Katy Mayde Creek 12.94 1.4
20 Kaitlyn Laurie 11 Deer Park 13.19 1.4
21 Essence Gilbert 11 Pasadena Dobie 13.20 1.4
22 Kimberly Hubbard 12 South Houston 13.41 1.3
-- Kiersten Duncan 12 Cy-Springs DNF 2.8
-- Kirby Miller 11 Houston Westside DNS 1.3
Event 510 Boys 100 Meter Dash 5A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Deante Gray 12 Houston Westside 10.47q 1.4
2 Kyle Fulks 11 Katy 10.48q 3.1
3 Preston Foley, Jr. 12 Alief Taylor 10.50q 2.3
4 Troy McCormick 11 Katy Mayde Creek 10.52q 2.3
5 Justin Jenkins 12 Dickinson 10.59q 3.1
6 Nathan Holmes 12 Pt Arth Memorial 10.61q 2.3
7 D'Landeon Driver 12 Houston Madison 10.68q 2.3
8 Basil Fares 12 Katy Mayde Creek 10.75q 3.1
9 Larry McDuffey 12 North Shore 10.76 2.3
10 James Arnett 12 Alief Hastings 10.78 3.1
11 Dane DeSpain 11 Cy-Fair 10.86 3.1
12 Maurice Smith 11 Fort Bend Dulles 10.88 2.3
13 Jeffrey Bogan 12 Cy-Woods 10.89 1.4
14 Jordan Bell 12 Fort Bend Hightower 10.96 1.4
15 Joshua Blackmon 12 Houston Lamar 11.01 1.4
16 Adam Saunders 12 Pearland 11.02 1.4
17 Josh Rutherford 11 Deer Park 11.14 3.1
18 Chris Hardeman 10 Alief Taylor 11.33 2.3
19 Kenneth Mayfield 12 Pt Arth Memorial 11.33 3.1
20 Julian Nance 12 Pasadena 11.40 1.4
-- O'Shea Wilson 11 Fort Bend Bush FS 1.4
-- Rashard Martin 12 Jersey Village FS 2.3
-- Kennedy Igbowke 11 Pasadena Dobie DNS 1.4
Event 511 Girls 4x200 Meter Relay 5A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Fort Bend Hightower 1:38.56q
1) Alexandria Wright-Foley 12 2) Jasmine Grace 10
3) Summor Fields 10 4) Sandra Moran 11
2 Fort Bend Marshall 1:40.39q
1) Liniuska Mendoza 09 2) Daijonae Miles 12
3) Jaelin Hatton 09 4) Jasmine Miller 10
3 Houston Cypress Fairbanks 1:40.54q
1) Adia White 12 2) Lakesha Cameron 12
3) Nicole Denby 12 4) Sydney Wandix 12
4 Alief Taylor 1:41.16q
1) Patrice Williams 12 2) Dauncia Demerson 12
3) Dakemya Parhams 09 4) Zahra Francis 10
5 Fort Bend Bush 1:41.26q
1) Taylor Dotson 09 2) Jane Ohanta 11
3) Kimberly Baker 11 4) Jarra Owens 09
6 Alief Elsik 1:41.72q
1) Mahasin Ahmad 11 2) Candace Johnson 12
3) Sarae Alexander 10 4) Charity Giles 10
7 Port Arthur Memorial 1:41.93q
1) Ry'Yon Bruton 10 2) Courtney McKinney 11
3) Chantelle Hamilton 12 4) Jasmine Hill 11
8 Galena Park North Shore 1:42.05q
1) Qwentadria Ware 12 2) Desiree Horn 10
3) Ty'Desha Lewis 09 4) Mona Landry 12
9 Deer Park 1:42.12
1) Christa George 12 2) Elizabeth Martinez 12
3) Michelle Linton 10 4) Angelica Ham 10
10 League City Clear Springs 1:42.45
1) Thai Williams 09 2) Jenna Sampson 11
3) Aria Kelly 11 4) Tiffany Terry 11
11 Katy Mayde Creek 1:42.48
1) Tatanysha Morgan 12 2) Kelli Martinez 10
3) Jessyca Ross 10 4) Taira Carney 12
12 Houston Cypress Ridge 1:42.83
1) Brittany Harris 11 2) Chelsie Mangum 10
3) Marjorie Thompson 09 4) Tristen Babineaux 10
13 Houston Cypress Falls 1:43.61
1) Tamar Perkins 10 2) Loryn Goodwin 12
3) Saniyyah Smalls 11 4) Kelsey Roy 10
14 Katy Morton Ranch 1:43.94
1) Taj Dreana Hurst 09 2) Tendai Savage 10
3) Briana Holland 10 4) Kiana Kyle 11
15 Houston Nimitz 1:44.61
1) Aiesha Jones 11 2) Kristian Ojonta 10
3) Ishauna Reagan 10 4) Alvinecia McQuarter 12
16 Houston Westside 1:45.22
1) Daranesha Herron 12 2) Zaahira Deboise 09
3) La Porsha Washington 10 4) Alexis Hill 12
17 Houston Madison 1:45.59
1) Jalisa Knight 10 2) Nakala Harris 10
3) Tia Henderson 10 4) Felicia Babatola 11
18 Katy 1:46.20
1) De'Lasia Lee 12 2) Omri Brown 09
3) Elisabeth Childress 12 4) Tristin Sowell 10
19 Baytown Sterling 1:47.03
1) Olivia Richard 12 2) Kyanna Maxey 10
3) Jennifer Iroanya 12 4) Jabrina Hopkins 12
20 Pasadena Dobie 1:49.09
1) Essence Gilbert 11 2) Mariah Escobar 09
3) Ariel Hebert 12 4) Charity Knight 12
21 Pasadena South Houston 1:54.07
1) Telisa Jones 09 2) Chelsie Decoud 10
3) Kimberly Hubbard 12 4) Kassandra Cruz 09
-- Houston Lamar DQ zone violation
1) Mikia Edomobi 09 2) Tia Omagbemi 09
3) Jasmine Heggins 11 4) Joi Gill 09
-- Clute Brazoswood DQ zone violation
1) Jasmine Hayes 10 2) Malva Hall 12
3) Jordan Carter 09 4) Breanca Woods 11
-- Pearland DNS
1) Christina Collins 11 2) Nkolika Nweke 10
3) Jaazz Hicks 09 4) Ashton Thomas 11
Event 512 Boys 4x200 Meter Relay 5A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Galena Park North Shore 1:26.05q
1) Kevin Alexander 12 2) Jermaine Authorlee 12
3) Larry McDuffey 12 4) Derrick Gillis 11
2 Alief Hastings 1:26.79q
1) James Arnett 12 2) Tortseju Kuyatsemi 11
3) Ahmed Ali 12 4) Emmanuel Ogu 10
3 Fort Bend Marshall 1:26.81q
1) Willie McGowen 12 2) John Gibson 12
3) William Polley 11 4) Mark Barre 10
4 Houston Westside 1:27.09q
1) Deante Gray 12 2) Jullian Clark 09
3) Xavier Moss 12 4) Myles Lattin 11
5 Fort Bend Hightower 1:27.58q
1) Jordan Bell 12 2) Marcus Taylor 12
3) Joshua Thomas 12 4) Roosevelt Appleton 10
6 Fort Bend Bush 1:27.58q
1) Malcolm Smiley 12 2) Wayne Grice 11
3) Chad Davis 11 4) O'Shea Wilson 11
7 Alief Taylor 1:28.24q
1) Preston Foley, Jr. 12 2) Greg Allen 12
3) Kevin Winters 10 4) Chris Hardeman 10
8 Katy Mayde Creek 1:28.36q
1) Daryion Joseph 12 2) Otis Laskey 11
3) Basil Fares 12 4) Troy McCormick 11
9 Port Arthur Memorial 1:28.70
1) Corey Dauphine 09 2) Nathan Holmes 12
3) Jamail Solco 11 4) Xavier Chatman 11
10 Houston Langham Creek 1:28.71
1) Israel Giles 11 2) Jean Gonzalez 11
3) Jabari Salter 11 4) Owen Konneh 12
11 Alief Elsik 1:28.79
1) Javon Walker 11 2) Temitope Esho 12
3) Casey Williams 11 4) Edward Simmons 11
12 League City Clear Springs 1:28.93
1) Eddie Terry 12 2) Marcus Johnson 12
3) LaDamian Coney 10 4) Jesse Washington 12
13 Houston Lamar 1:29.39
1) Davin Williams 12 2) Steven Sannoh 12
3) Joshua Blackmon 12 4) John Bonney 10
14 Houston Cypress Falls 1:30.13
1) Tre'lan McCray 10 2) Noah Fernandez 11
3) Jacorey Warrick 11 4) Trenton Coleman 12
15 Houston Cypress Ridge 1:30.46
1) Rendrick Childs 11 2) Kemah Siverand 09
3) Luis Torres 11 4) Erroll Blackshire 12
16 Katy Seven Lakes 1:31.77
1) Braeden West 09 2) Jared Crosby 12
3) Rodrick Champion 11 4) Mark Brown 10
17 Deer Park 1:32.00
1) Daniel Demmon 10 2) Eric Luna 11
3) Justin James 12 4) Josh Rutherford 11
18 Houston Madison 1:32.40
1) Courtney Smith 10 2) D'Landeon Driver 12
3) Edward Berry 11 4) Jeremiah Eaton 11
19 Katy Morton Ranch 1:32.47
1) Justin Paige 10 2) Derrick Henry 12
3) Cameron Batiste 11 4) Darian Davis 11
20 Beaumont West Brook 1:32.65
1) Cameron McBride 11 2) Justen Hervey 10
3) Thomas Lightfoot 12 4) Marcus Gray 12
21 Pasadena Dobie 1:33.13
1) Dwight Tucker 11 2) Andre Timmons 11
3) Dominique Dougar 11 4) Joe Gonzalez 09
22 Pasadena 1:33.39
1) Fransisco Rodriguez 11 2) Julian Nance 12
3) Omar Solorzano 11 4) Tray Williams 11
-- Friendswood Clear Brook DNF
1) Darence Smith 10 2) Jamarco Stephen 10
3) Chase Cyprien 11 4) Kieran Cupples 11
-- Alvin DQ Out of zone
1) Jeff Mills 12 2) Clint Lawless 12
3) Devin Molina 11 4) John McDowell 11
Event 513 Girls 400 Meter Dash 5A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Mayorca Young 12 Houston Lamar 55.31q
2 Victoria Martin 10 Cy-Falls 55.70q
3 Daina Harper 11 Cy-Creek 56.23q
4 Tiffany Terry 11 LC Clear Springs 56.48q
5 Chelsea Taylor 11 Jersey Village 56.94q
6 JaLana Owens 11 Fort Bend Bush 57.24q
7 Ebanga Arrey 12 Fort Bend Elkins 57.27q
8 Channell OConner 09 Katy Cinco Ranch 57.84q
9 Allison Hernandez 12 Deer Park 57.99
10 Chasity Peters 12 Fort Bend Bush 58.15
11 Dominque Lewis 09 Clear Brook 58.79
12 Maygen Smith 09 Clear Brook 58.97
13 Deja Harrison 10 Houston Eisenhower 59.47
14 Deseray Lucas 10 Houston Madison 1:00.19
15 Vivian Pupo 10 Katy 1:01.27
16 Sherterrick Henry 10 Houston Bellaire 1:01.30
17 Tiera Walker 10 Houston MacArthur 1:01.69
18 Lillian Taylor 11 Alief Elsik 1:02.18
19 Aleaha Louis 09 La Porte 1:02.58
20 April Duran 11 Pasadena Rayburn 1:07.49
-- Imani Mark 12 La Porte DNS
-- Kiana Kyle 11 Katy Morton Ranch DNS
-- Alexis Davis 10 Pasadena Memorial DNS
Event 514 Boys 400 Meter Dash 5A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 DreVian Young 11 Houston Nimitz 48.21q
2 Jamal Marshall 12 Fort Bend Elkins 48.94q
3 Korey Malone 12 Pasadena Memorial 49.18q
4 Amir James 10 Fort Bend Dulles 49.36q
5 Travis Watson 12 Cy-Springs 49.42q
6 Montieco Harris 11 Baytown Sterling 49.78q
7 Dila Rosemond 11 Cy-Springs 49.88q
8 Sam Williams 11 Cy-Springs 49.98q
9 Jarell McFarland 12 Fort Bend Travis 50.03
10 Deon Brown 11 Houston Westbury 50.55
11 David Anamosa 12 Katy Cinco Ranch 50.64
12 Shelby Walker 10 Houston Lamar 50.85
13 Willam Nicholas 12 Houston MacArthur 50.90
14 Aragon Schepereel 12 Katy Taylor 50.96
15 Haden Lee 12 Houston Clear Lake 51.37
16 Anthony Ross 12 Alief Taylor 51.41
17 Adrian Cordova 12 Alvin 51.88
18 Alex Bonuz 11 Deer Park 52.31
19 Otis Laskey 11 Katy Mayde Creek 52.55
20 Demun Mercer 11 Houston Chavez 52.70
21 Ahmad Neal 10 Pasadena Dobie 55.04
-- Jordan Claypool 12 La Porte DNS
-- Byron Jones 11 LC Clear Springs DNS
Event 515 Girls 300 Meter Hurdles 5A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Ruth Amaku 12 Fort Bend Elkins 43.71q
2 Jessica Duckett 09 Cy-Lakes 44.48q
3 Jordan Highsmith 12 Fort Bend Hightower 45.34q
4 Desiree Scott 12 Clear Brook 45.92q
5 Erin Derrow 09 Langham Creek 46.56q
6 Tendai Savage 10 Katy Morton Ranch 46.56q
7 Natasha Harrison 12 Pt Arth Memorial 46.68q
8 Danielle Demas 12 Cy-Creek 46.81q
9 Samantha Snelson 10 Pasadena Memorial 47.21
10 Shenaya Thomas 10 Katy Mayde Creek 47.37
11 Mara Heitkamp 11 Houston Memorial 47.38
12 Leah Dubicz 12 Deer Park 47.54
13 Crystal Shepard 12 Alief Elsik 47.56
14 Cydney Crook 11 Houston Westside 47.62
15 Dejah Hawthorne 10 Baytown Sterling 47.78
16 Alexus Brown 12 La Porte 48.14
17 Ashton Thomas 11 Pearland 48.58
18 Taylor Maldonado 12 LC Clear Springs 48.60
19 Courage Osama 12 Alief Hastings 48.73
20 Essence Preston 11 Fort Bend Hightower 49.11
21 Lisette Ponce 10 Pasadena Rayburn 49.47
22 Abisola Bosun 09 Alief Hastings 51.74
23 Kelsea Jackson 09 Houston Lamar 52.13
24 Theandra Gibbons 09 Houston Westside 52.66
Event 516 Boys 300 Meter Hurdles 5A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Terrell Clement 12 Fort Bend Kempner 37.67q
2 James Rhoden 12 Katy Cinco Ranch 38.44q
3 Ishmael Zamora 10 Alief Elsik 38.56q
4 Jerry Bynum 12 Alief Elsik 38.69q
5 Dannie Luckey 12 Pearland 38.73q
6 Jammil Peeples 11 Pt Arth Memorial 38.78q
7 Gerry Guster 12 Cy-Fair 39.01q
8 To'Torian Vaughns 11 Katy Seven Lakes 39.22q
9 Kris Brander 11 Katy Seven Lakes 39.25
10 Jamarcus Shelvin 12 Pasadena Dobie 39.73
11 Jordan Williams 12 Pasadena Dobie 39.78
12 Andrew Juergens 11 Langham Creek 40.14
13 John Joseph 10 North Shore 40.24
14 Lorenzo Easly 10 Houston Westside 40.35
15 Steven Starr 12 LC Clear Creek 40.39
16 Sayvon Young-Cormiere 11 Houston Nimitz 40.61
17 Trevon Gage 11 North Shore 40.63
18 Brian Vanderbilt 10 Cy-Woods 40.64
19 Kevon Murray 11 Fort Bend Bush 40.87
20 Devin Armstrong 11 LC Clear Springs 41.02
21 Holten Hill 09 Houston Lamar 41.48
22 DeMarcus Cobb 11 Fort Bend Clements 42.02
23 Darrielle Smith 11 Houston Lamar 42.05
24 D.J. Lasua 12 Deer Park 42.46
Event 517 Girls 200 Meter Dash 5A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Rushell Harvey 11 Houston Westside 24.22q 3.0
2 Bernice Bamgbade 12 Alief Hastings 24.49q 2.2
3 Mayorca Young 12 Houston Lamar 24.65q 3.1
4 Angelica Ham 10 Deer Park 24.71q 3.1
5 Jarra Owens 09 Fort Bend Bush 24.85q 3.1
6 Lakesha Cameron 12 Cy-Fair 24.94q 2.2
7 Jasmine Grace 10 Fort Bend Hightower 25.00q 3.0
8 Farrin Davis 10 Cy-Ranch 25.11q 2.2
9 Dasia McCullum 11 Houston Eisenhower 25.24 3.1
10 Taira Carney 12 Katy Mayde Creek 25.37 2.2
11 Jasmine Miller 10 Fort Bend Marshall 25.41 3.0
12 Danielle Epps 12 Clear Brook 25.58 3.1
13 Tiara Johnson 11 Pearland 25.69 3.0
14 Courtney McKinney 11 Pt Arth Memorial 25.70 3.0
15 Kysa Phillips 12 Houston Chavez 25.83 2.2
16 Thai Williams 09 LC Clear Springs 25.89 3.1
17 Bria Vaughn-Hart 11 Katy 26.49 3.0
18 Jabrina Hopkins 12 Baytown Sterling 26.58 3.1
19 Taj Dreana Hurst 09 Katy Morton Ranch 26.95 3.0
20 Ariel Hebert 12 Pasadena Dobie 27.21 2.2
21 Kiersten Duncan 12 Cy-Springs 27.52 2.2
22 Charity Knight 12 Pasadena Dobie 27.92 3.0
23 Maureen Redmond 12 Channelview 28.37 3.1
-- Mahasin Ahmad 11 Alief Elsik DNS 2.2
Event 518 Boys 200 Meter Dash 5A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Jermaine Authorlee 12 North Shore 20.86q 3.6
2 Ahmed Ali 12 Alief Hastings 20.98q 2.8
3 Kyle Fulks 11 Katy 21.07q 2.8
4 Deante Gray 12 Houston Westside 21.33q 3.6
5 Basil Fares 12 Katy Mayde Creek 21.43q 4.9
6 Justin Jenkins 12 Dickinson 21.58q 3.6
7 Mark Barre 10 Fort Bend Marshall 21.84q 3.6
8 Marcus Johnson 12 LC Clear Springs 22.01q 2.8
9 Jordan Hines 11 Houston Westbury 22.41 4.9
10 Raymond Chuckwuma 12 Fort Bend Travis 22.43 2.8
11 Rendrick Childs 11 Cy-Ridge 22.43 3.6
12 Jamarco Stephen 10 Clear Brook 22.44 4.9
13 Casey Williams 11 Alief Elsik 22.51 3.6
14 Brandon Jenkins 11 Houston Chavez 22.75 2.8
15 Fransisco Rodriguez 11 Pasadena 22.86 4.9
16 La Travien Gee 11 Jersey Village 22.97 3.6
16 Terrell Aldridge 10 Cy-Creek 22.97 4.9
18 Joe Gonzalez 09 Pasadena Dobie 23.41 3.6
-- Jacob Hickman 11 Deer Park DNS 2.8
-- Malcolm Smiley 12 Fort Bend Bush DNS 2.8
-- Greg Allen 12 Alief Taylor DNS 4.9
-- Derrick Gillis 11 North Shore DNS 4.9
-- Troy McCormick 11 Katy Mayde Creek DNS 2.8
-- Tristian Houston 09 North Shore DNS 4.9
Event 501 Girls 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Niki Barrow 12 Fort Bend Clements 11:09.17 10
2 Madison Gilcrease 09 Cy-Woods 11:11.72 8
3 Chrissy Wassef 12 Houston Clear Lake 11:18.35 6
4 Audrey Wassef 12 Houston Clear Lake 11:25.02 4
5 Emily Voss 9 Katy 11:31.32 2
6 Haley Deakins 11 Cy-Creek 11:38.29 1
7 Jordan Reeves 09 Houston Lamar 11:44.65
8 Erica Brown 10 Katy Seven Lakes 11:48.64
9 Faith Banker 11 Cy-Fair 11:52.07
10 Kayla Goedicke 11 Katy Morton Ranch 12:05.89
11 Gabriela Busquet 12 Houston Lamar 12:18.93
12 Amanda Avalos 09 Pasadena Memorial 12:27.11
13 Ariel Price 10 La Porte 12:30.04
14 Anita Vinjamuri 11 Fort Bend Austin 12:31.51
15 Yazmin Garcia 09 Pasadena Rayburn 12:33.52
16 Rebeca Gamez 11 North Shore 12:35.05
17 Katie Black 10 Houston Lamar 12:38.00
18 Chelsea York 10 Deer Park 12:52.41
19 Diana Aviles 09 Houston MacArthur 12:56.33
20 Vera Melendez 10 Alief Hastings 13:14.44
21 Lara Delgado 11 Houston MacArthur 13:58.38
-- Hannah Patterson 09 Fort Bend Clements DNS
-- Julianne Perry 12 Houston Clear Lake DNS
-- Dora Reynosa Delgado 11 La Porte DNS
Event 502 Boys 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Robert Ammons 10 Strake Jesuit 9:18.44 10
2 Craig Nowak 12 Cy-Woods 9:22.61 8
3 Frank Lara 10 Strake Jesuit 9:34.54 6
4 Colin Stoeber 12 Cy-Woods 9:34.55 4
5 Luke Romanko 12 Houston Clear Lake 9:42.31 2
6 Jacob Lefler 12 Cy-Fair 9:46.56 1
7 Keith Neshyba 11 Katy Cinco Ranch 9:47.70
8 Xavier Jimenez 11 Clute Brazoswood 9:58.08
9 Zachary Norman 11 Beaumont West Brook 10:03.75
10 Jeffrey Granados 11 Houston Bellaire 10:03.77
11 Corey Scott 10 Pasadena Memorial 10:14.31
12 Michael Erickson 10 Fort Bend Clements 10:14.31
13 Luke O'Dowd 10 Houston Clear Lake 10:15.73
14 Eladio Perez 12 Houston Westside 10:16.75
15 Zakeo Philipo 12 Houston Westbury 10:19.07
16 Anthony Norville 12 Pasadena Memorial 10:21.64
17 Mateo Aviles 12 Houston MacArthur 10:22.83
18 Mehran Namazkar 12 Fort Bend Austin 10:24.52
19 Orlando Garcia 11 North Shore 10:25.77
20 Jesus Contreras 12 Houston MacArthur 10:35.92
21 Adrian Sanchez 10 Deer Park 10:39.20
22 Enrique Perez 10 North Shore 10:50.84
23 Abhi Kallur 12 Fort Bend Austin 11:06.09
24 Amanuel Haileyes 11 Alief Taylor 11:08.61
Event 521 Girls 4x400 Meter Relay 5A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Fort Bend Bush 3:49.76q
1) A'lyce Brown 10 2) Jarra Owens 09
3) Chasity Peters 12 4) JaLana Owens 11
2 Fort Bend Hightower 3:52.47q
1) Onaye Parker 10 2) Debbie Mitchell 12
3) Destiny Aaron 09 4) Summor Fields 10
3 Fort Bend Elkins 3:53.34q
1) Ebanga Arrey 12 2) Amber Gilmore 12
3) Nia Davis 11 4) Ruth Amaku 12
4 Houston Cypress Creek 3:54.80q
1) Monique Curry 12 2) Angie Curry 10
3) Ronna Holmes 12 4) Daina Harper 11
5 Houston Cypress Falls 3:55.92q
1) Keon Roberson 11 2) Loryn Goodwin 12
3) Nandi Geter 11 4) Victoria Martin 10
6 La Porte 3:58.90q
1) Aleaha Louis 09 2) Imani Mark 12
3) Alexus Brown 12 4) Jillian Turner 09
7 Katy Morton Ranch 4:00.52q
1) Megan Williams 11 2) Tendai Savage 10
3) Taj Dreana Hurst 09 4) Kiana Kyle 11
8 League City Clear Springs 4:00.83q
1) Aria Kelly 11 2) Tyasia Thomas 11
3) Jarah Alexander 09 4) Jenna Sampson 11
9 Houston Langham Creek 4:02.92
1) Renee Gentle 11 2) Erin Derrow 09
3) Cori Runnels 09 4) Sarah Shim 12
10 Port Arthur Memorial 4:03.35
1) Jasmine Hill 11 2) Bianca Moore 09
3) LaQuisha Bowens 11 4) Shayla Allen 12
11 Houston Madison 4:04.16
1) Deseray Lucas 10 2) Nakala Harris 10
3) Jalisa Knight 10 4) Tia Henderson 10
12 Friendswood Clear Brook 4:04.99
1) Jerilyn James 11 2) Maygen Smith 09
3) Dominque Lewis 09 4) Megan Conner 11
13 Galena Park North Shore 4:05.06
1) Qwentadria Ware 12 2) Shanysa Gobert 11
3) Deja Hughes 09 4) Jasmine Elder 11
14 Alief Elsik 4:09.92
1) Crystal Shepard 12 2) Dominique Jackson 09
3) Lillian Taylor 11 4) Charity Giles 10
15 Houston Memorial 4:10.59
1) Mara Heitkamp 11 2) Kari Holewyne 10
3) Jessica Ustick 10 4) Bailey Tsuru 11
16 Alief Taylor 4:11.40
1) Hapynes Odhiambo 12 2) Dauncia Demerson 12
3) Chinasa Mba 11 4) Dakemya Parhams 09
17 League City Clear Creek 4:11.49
1) Isaly Carney 09 2) Haleigh Waite 12
3) Taylor Garcia 11 4) Christina Whitten 11
18 Houston Nimitz 4:11.51
1) Kristian Ojonta 10 2) Aiesha Jones 11
3) Jermica Lee 11 4) Alvinecia McQuarter 12
19 Houston Lamar 4:11.63
1) Lauren Harris 10 2) Jarella Mason 09
3) Kianna Echols 09 4) Isabel Mulder 11
20 Pasadena Memorial 4:31.37
1) Jehan Baba 11 2) Samantha Snelson 10
3) Gwen Christ 10 4) Abigail Baker 10
21 Pasadena Rayburn 4:37.06
1) April Duran 11 2) Lisette Ponce 10
3) Shamira Mathews 09 4) Ruth Resindis 11
-- Katy FS
1) Vivian Pupo 10 2) Lauren Roberts 11
3) Marley Brown 11 4) Omri Brown 09
-- Deer Park DNS
1) Christa George 12 2) Allison Hernandez 12
3) Angelica Ham 10 4) Leah Dubicz 12
Event 522 Boys 4x400 Meter Relay 5A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Houston Nimitz 3:19.34q
1) Stephen Lackey 11 2) Carlitos Williams 12
3) Desmond Hadnot 11 4) DreVian Young 11
2 League City Clear Springs 3:19.72q
1) Eddie Terry 12 2) Byron Jones 11
3) Zach Coates 12 4) Marcus Johnson 12
3 Fort Bend Elkins 3:20.24q
1) DeMarco Taylor 11 2) Xavier Floyd 11
3) Darvin Kidsy 11 4) Jamal Marshall 12
4 Port Arthur Memorial 3:20.63q
1) Xavier Chatman 11 2) Jammil Peeples 11
3) Nicodemus Joseph 12 4) Corey Dauphine 09
5 Houston Cypress Springs 3:20.79q
1) Kylon Mills 11 2) Sam Williams 11
3) Dila Rosemond 11 4) Travis Watson 12
6 Houston Langham Creek 3:21.22q
1) Israel Giles 11 2) Jean Gonzalez 11
3) Jabari Salter 11 4) Owen Konneh 12
7 Fort Bend Hightower 3:22.85q
1) Sedrick Schannon 11 2) Joshua Thomas 12
3) Brandon Bilton 11 4) Montria Brown Jr. 10
8 Fort Bend Marshall 3:23.29q
1) Enrique Pemberton 12 2) D'Claude Powers 12
3) Willie McGowen 12 4) John Gibson 12
9 Katy Seven Lakes 3:23.49
1) Gabriel Tracknyack 12 2) Kris Brander 11
3) Colton Styer 10 4) Quran McConnell 11
10 Houston Lamar 3:24.60
1) Shelby Walker 10 2) Darrielle Smith 11
3) John Bonney 10 4) Darwin Allen 11
11 Houston MacArthur 3:24.81
1) Jecory Hoyt 11 2) Jorge Acosta 11
3) Brannon Rolls 12 4) Willam Nicholas 12
12 Alvin 3:26.21
1) Devin Molina 11 2) Adrian Cordova 12
3) Richard Martinez 10 4) Jeff Mills 12
13 Galena Park North Shore 3:26.29
1) Brodrick Thomas 12 2) Trevon Gage 11
3) Matthew Young 12 4) Corey Collins 12
14 La Porte 3:27.09
1) Tim Gibson 11 2) Duane White 11
3) Sean Young 12 4) Jordan Claypool 12
15 Katy Cinco Ranch 3:27.16
1) Blake Burlingame 12 2) Cole McAlister 11
3) James Rhoden 12 4) David Anamosa 12
16 Pasadena Memorial 3:28.42
1) Abrahan Chavez 11 2) Korey Malone 12
3) Derick Frankel 12 4) Nick Hernandez 12
17 Alief Taylor 3:29.13
1) Willan Antoine 09 2) Calvin Williams 11
3) Elisha Joseph 12 4) Anthony Ross 12
18 Pearland 3:29.80
1) Tom Guerrattaz 11 2) Ketonie (KC) Thomas 09
3) Arthur Davis 11 4) Dannie Luckey 12
19 Houston Westbury 3:30.24
1) Deon Brown 11 2) Shaquille Wheeler 12
3) Jordan Hines 11 4) Donovan O'Conner 12
20 Deer Park 3:31.18
1) Alex Bonuz 11 2) Eric Luna 11
3) Kenny Hasson 12 4) Joe Vera 12
21 Katy Taylor 3:31.31
1) Caleb Belton 10 2) Marshall Richardson 11
3) Aragon Schepereel 12 4) Jacob Sprueill 11
-- Pasadena Dobie DNS
1) Jamarcus Shelvin 12 2) Jordan Williams 12
3) Duke Edwards 11 4) Ahmad Neal 10
-- Houston Madison DNS
1) Reginald Smith 12 2) Courtney Smith 10
3) Edward Berry 11 4) Jeremiah Eaton 11
|